Jedinstveni komponentni pristup za smanjivanje otoka.
circaid® reduction kit
circaid® reduction kit
Podesivo ne-elastično kompresivno sredstvo – sistem za ruku ili za nogu. Postavlja novi nivo slobode za medicinske profesionalce i pacijenta jer nisu ograničeni na kliničke posete da bi se zamenio tradicionalni zavoj, omogućavajući stabilan napredak tokom faze dekongestije. Prilagodljiv specifičnim potrebama pacijenta.
mediven® 550
Kompresivne čarape i rukavi za limfedem do stadijuma III
mediven 550
Mediven 550 je ravno tkan materijal sa najvišim radnim pritiskom, i nudi optimum stabilnosti pritiska tokom celog dana. Modne čarape sa velikim izborom boja. Posebni dodaci npr. fleksibilna funkcionalna zona oko kolena. Za fazu održavanja.
Poremećaj rada limfnog sistema
Iako je sistem limfnih sudova skoro isto toliko važan kao i cirkulacija krvi, to je daleko manje poznato. Limfni sistem pokriva ljudsko telo poput mreže i ispunjava mnoge važne funkcije. On ne samo da igra važnu ulogu u odbrambenom sistemu tela, već i svakodnevno transportuje do četiri litre limfe svakog dana van tkiva. Ova tečnost sadrži rastvorene supstance kao što su proteini krvi ili proizvodi metaboličke razgradnje. Ako limfni sistem oboli, povratni transport limfne tečnosti više nije osiguran. Limfni bazeni i zahvaćeni delovi tela, obično ruke i noge, mogu razviti ogroman otok. Elephantijaza je najteži oblik limfedema. Poremećaji sistema limfnih sudova mogu biti urođeni (primarni limfedem) ili rezultat operacije (sekundarni limfedem). Prema stručnim procenama, oko tri miliona ljudi u Njemačkoj su pogođene poremećajem limfnog sistema.
Šta uzrokuje limfedem?
Naš limfni sistem je povezan sa našim kardiovaskularnim sistemom i ispunjava funkcije za naš organizam koji su jednako važni kao i sam kardiovaskularni sistem. Odlučujuća je uloga našeg imunološkog sistema. Sve dok smo zdravi, gotovo da nema razloga za razmišljanje o limfnom sistemu. Mi smo samo svesni toga kada je oštećen – u slučaju limfedema, na primer. Limfedem se javlja kada limfna tečnost ne može pravilno proći prema srcu i akumulira se u tkivima. To možete uporediti sa nekom vrstom saobraćajne gužve. Ruke i noge otiču i formira se edem, tj. hronicni otok. Međutim, uz pravilan tretman i pozitivan stav, moguće je voditi svakodnevni život koji je što je moguće normalniji. Jer jedna stvar je sigurna: postoje načini održavanja konstantnog limfedema i uživanja u životu.
Telo i “usluga odlaganja opasnog otpada”
Limfni sistem se može uporediti sa “službom odlaganja opasnog otpada”, jer prenosi otpadne proizvode iz tela. Ovo uključuje, na primer, proteine, proizvode metaboličke razgradnje, produkte zapaljinskih procesa ili masti iz abdominalne šupljine. Limfni sistem prolazi pored krvnih sudova i svojom mrežom pokriva naše telo. Svakodnevno se prenosi do četiri litra prečišćene limfe u krvotok. Limfedem može da se razvije ako je limfna drenaža prekinuta ili oštećena. Postoji toliko različitih načina lečenja danas, da možete voditi skoro savršeno normalan život, čak i sa limfedemom.
Oblici Limfedema
Postoje dva oblika limfedema:
- primarni i
- sekundarni limfedem
Primarni limfedem je kongenitalan (urođen). Obično je uzrokovan limfnim kanalima ili limfnim čvorovima koji nisu pravilno formirani. Sekundarni limfedem je edem koji se razvija tokom života pacijenta i nije kongenitalan. Uzroci ove vrste edema mogu biti operacije, infekcije ili povrede.
Znaci i simptomi Limfedema
Stemmerov znak je pouzdan dijagnostički znak za prepoznavanje limfedema. Pokušajte da povučete preklop kože prema gore (na primer, preko pete). Ako je ovo teško, ili čak nemoguće, govorimo o “pozitivnom Stemmerovom znaku”.
Znaci limfedema su:
- dublji prirodni nabori kože preko zglobova
- oticanje leđa, ruku i stopala
- napeta koža
Stadijumi limfedema
• Stadijum 0 : Limfni sudovi su već oštećeni, ali još nije vidljiv otok.
• Stadijum 1: Oticanje se razvija tokom dana, ali nestaje delimično ili potpuno kada podignete ud. Ako pritisnete prstom tkiva , otisak na koži ostaje neko vreme.
• Stadijum 2: Oticanje se nastavlja, čak i ako omogućite duži odmor. Koža je teška i podizanje nogu više ne pomaže. Teško je ili čak nemoguće napraviti jame na koži.
• Stadijum 3: U ovoj fazi dolazi do promene otoka i kože (na primer, u obliku malih plikova iz kojih ističe limfna tečnost). Drugi oblik ovog otoka naziva se Elefantijaza.
U svim slučajevima, preporučuje se pravovremena konsultacija sa doktorom (već na prvom nivou). On može preporučiti odgovarajući tretman i osigurati da se edem ne razvija dalje, smanjuje se ili bar ostaje konstantan. Na taj način možete sprečiti da edem napreduje do 3. stadijuma.
Limfedem posle operacije raka dojke
Rak dojke je najčešći oblik raka kod žena. Svake godine dijagnostikuje se preko 70.000 novih slučajeva. U proseku, 20 do 30% pacijenata je pogođeno limfedemom povezanog sa rakom dojke nakon uklanjanja aksilarnih limfnih čvorova i adjuvantne radioterapije.
Faktori rizika u razvoju Limfedema
Pacijenti koji se leče od kancera često moraju imati radioterapiju limfnih čvorova ili se čvorovi u potpunosti uklanjaju. Naravno, ovo utiče na ceo limfni sistem, pa se edem može razviti. Drugi faktori kao što su uzrast ili jednostavno činjenica su žene izložene većem faktoru rizika za razvoj limfedema. U većini slučajeva, limfedem se razvija od prethodnog venskog poremećaja u kombinaciji sa nedovoljno fizičke aktivnosti. Postoji mnogo uzroka, ali dobra vest u ovom trenutku je: postoje efikasne opcije lečenja koje su na raspolaganju kako bi se pacijentima sa poremećajem limfnog sistema poboljšao kvalitet života.
Prevencija Limfedema
Ukoliko imate limfedem obratite pažnju na male stvari u svakodnevnom životu. Na taj način ćete drzati Vaš limfedem pod kontrolom. Na primer, nosite udobnu odeću koja Vas ne steže. Očistite kožu i brinite o svojoj koži koristeći samo neutralne preparate . Ukoliko imate višak kilograma pokušajte da izgubite težinu. Pitajte svog doktora da Vas uputi u programe vežbanja koji uključuju udove i poboljšavaju drenažu .Zaštitite se od povreda noktiju i kože. Izbegavajte stres i ekstremnu prehladu, jer oba sužavaju krvne sudove. Ne preporučuju se aktivnosti koje šire krvne sudove poput dugog sunčanja, poseta sauni ili tople kupke. Takođe važno: dok ručna limfna drenaža ima pozitivan efekat na limfni sistem, trebalo bi izbjeći gnj masaža pritiskom na tkivo. Ovo bi moglo da preoptereće ugroženi deo vašeg tela. I poslednje, ali ne i najmanje važno: nosite kompresivnu odeću kad god vežbate (na primer, tokom sportskih aktivnosti).
Kako lečiti Limfedem
Limfedem je hronična bolest. Međutim, korektan i pre svega dugotrajan tretman postiže veoma dobre rezultate. Kompleksna fizikalna terapija dekongestije (CPD) se pokazala naročito uspešnom. Cilj je izvrsiti dekongestiju udova. U početku terapije fokus je na nezi i higijeni kože. Pažljivo očistite i pažljivo negujte pogođena područja. Terapeut zatim izvršava ručno limfno drenažiranje pre nego što primeni kompresivnu bandažu zavojima odmah nakon toga. Ovo podstiče povratni tok limfne tečnosti tokom ove faze. Bez kompresivne bandaže edem bi se vratio nakon oko dva sata. Veoma bitan deo procesa dekongestije je kretanje odmah nakon ručne limfne drenaže i sa kompresivnom bandažom.
Kada se faza dekongestije završi, započinje druga faza: faza održavanja. Četiri komponente su iste kao kod dekongestije: higijena, limfna drenaža, kompresija i fizička aktivnost. Ali sada se kompresivni zavoji zamenjuju kompresivnim čarapama. Za to se obično koriste kompresivne čarape ravnog tkanja. Ovo su namenske čarape koje su napravljene od manje elastičnog, čvršćeg materijala od čarapa kružnog tkanja. Čarape kružnog tkanja koriste se više za venske bolesti poput varikoznih vena.
Faza 1. – Faza dekongestije
• Cilj je smanjiti obim pogođenih udova. Dakle, u prvoj fazi kompleksne fizikalne terapije dekongestije (CPD), ručna limfna drenaža celog tela se izvodi jednom ili dva puta dnevno radi obezbeđivanja povratnog transporta nagomilane tečnosti iz tkiva. Postavljanje kompresivnih zavoja se primenjuje nakon svakog tretmana. Terapija dekongestije je takođe podržana posebnim vežbama. U početku lečenja, kožne promene kao što su pukotine ili atletska stopala se intenzivno tretiraju, jer zapaljenje može prouzrokovati dodatnu štetu. Higijena i nega kože su takođe veoma važni . Mogu se koristiti samo neutralni preparati za čišćenje i kreme.
• Prva faza kompleksne fizikalne terapije dekongestije traje oko tri do šest nedelja. Trajanje je individualno i zavisi od uspešnosti dekongestije. Kada se obim pogodjenih regiona tela ne može više smanjivati dalje, prelazimo na fazu održavanja.
Faza 2. – Faza održavanja
• Cilj faze 2. kompleksne fizikalne terapije dekongestije(CPD) je održavanje uspeha i rezultata dobijenih u fazi 1. Tokom ove faze lečenja, ručnu limfnu drenažu treba primenjivati najmanje jednom nedeljno zimi i dvaput nedeljno tokom leta. Kompresivnu terapiju i dalje čine kompresivne bandaže: rukavi , ručni delovi I čarape. Dodatne mere lečenja, kao što su posebna nega kože i vežbe, ne smeju se zanemariti tokom ove faze.
Limfna drenaža – “Masaža” za dekongestiju
Ručna limfna drenaža je poseban oblik masaže za povećanje transportnih kapaciteta limfnog sistema. Ne primenjuje se samo na pogođeni deo tela, već uvek na celo telo. Masaža počinje na vratu, gde nalaze veći limfni kolektori otvaraju u vene iza ključnih kostiju. Ovo stimuliše tok limfe u velikim limfnim sudovima kako bi se olakšao transport u manjim sudovima. Tada se prelazi na trup i udove.
Kompresivna odeća ravnog tkanja u fazi održavanja
Kompresivna odeća ravnog tkanja vrši konstantan pritisak na ruku ili nogu tokom faze održavanja. Kompresivne čarape i rukavi dostupni su u prodavnicama medicinskih pomagala a potrebna veličina određuje se na osnovu obima ruke ili noge. Merenje vrši i prodavac kompresivne odeće. Važno je da redovno nosite odeću. Tek onda će rezultat ostati konstantan i edem se neće širiti. Lekovi se mogu uzimati kao dodaci za lečenje edema – Vaš lekar će odlučiti da li su potrebni.
Može se reći da limfedem nije u potpunosti izlečiv. Međutim, vrlo dobri rezultati se postižu sa CPD. Kompresivna odeća je dostupna u modernim bojama i formama, tako da su pacijenti daleko srećniji tokom upotrebe nego ranije. Shvatite ozbiljno oticanje ruku ili nogu i obratite se svom doktoru. Potražite dodatnu kvalifikaciju “Phlebologist” ili “Limfolog” tokom traženja odgovarajućeg specijaliste. Phlebolozi i limfolozi se specijalizuju za bolesti venskog i limfnog sistema i učestvuju u kontinuiranom profesionalnom razvoju na ovom specijalističkom području. Doktor će zatim propisati tretman koji je ovde opisan (npr. Ručna limfna drenaža ili kompresijska odeća) ako je potrebno.
Gde potražiti pomoć u vezi terapije i limfne drenaže?
Centar limfne drenaže Beograd
Vojvode Micka Krstića 1,
Karaburma, Beograd
069 18 13 584
Specijalistička ordinacija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Dušica Stefanović”
Tadeuša Košćuška 58/6, 11106 Beograd
011 218 30 75
Liderna centar
Dragana Rakica 42
Zemun
Tel: 011 2198 397, 064 434 1292;
Maja Njagojev
Sertifikovani limfoterapeut
Beograd
062 20 40 60