Piše: Prim dr Radmila Pavić
Osteoporoza je bolest gde imamo povećan gubitak koštane mase. Kosti postaju tanke, krhke, šupljikave i te osobe imaju povećan rizik od preloma čak i na malu traumu.
Kost je celog života metabolički aktivno tkivo, podložno procesima izgradnje i razgradnje. Tokom detinjstva i adolescencije kosti se intenzivno izgrađuju i svoj maksimum u pogledu čvrstine i gustoće dostižu oko 30. godine života. Posle toga počinje postepeni gubitak kosti i od 40. godine to godišnje iznosi 0,5 – 1% koštane mase. Kod žena do menopauze gubitak je manji zbog prisustva estrogena, a kada uđu u menopauzu prvih nekoliko godina dolazi do brze demineralizacije kostiju. Najčešće oboljevaju žene u postmenopauzi, ali mogu da obole i muškarci posle 75. godina starosti.
Čvrstina kostiju se smanjuje, povećava se fragilnost (krhkost, trošnost) i raste rizik od nastanka preloma kosti. Najugroženiji su kičmeni pršljenovi i butna kost. Prelomi mogu nastati posle manjih trauma ili čak i bez povrede (spontano). Bolest počinje podmuklo bez simptoma i najčešće se otkriva kada se desi prelom. Nekada se kao prvi simptom javi bol u kostima, zglobovima, mišićima, i smanjenje visine.
A zašto nasataje bol u predelu kičmenog stuba?
Pod uticajem težine, bezazlenih padova, čak i minimalnih pokreta kao što su kijanje, na kičmenim pršljenovima nastaju mikropukotine. Vremenom ovih pukotina je sve više, pršljen ne može da izdrži teret kičmenog stuba koji nosi i on biva smrvljen odozgo na dole. Tada se može javiti jak bol koji vremenom prelazi u hronični bol. Zbog prisustva oštećenih pršljenova kičma počinje da se deformiše pod sopstvenom težinom. Ako osoba nema bolova gubitak na visini od nekoliko cantimetara godišnje može biti znak preloma.
Briga za kosti treba da počne u mladosti kada nastaje „koštani kapital“ koji treba da posluži za ceo život.
PREVENCIJA OSTEOPOROZE
Prevencija osteoporoze podrazumeva pravinu ishranu i fizičku aktivnost.
Potrebno je unositi dovoljno kalcijuma iz prirodnih proizvoda kao što su:
- mlečni proizvodi
- brokoli
- spanać
- kelj
- badem
- konzerve lososa i sardine
- soja
- plus suplementi
Vitamin D je ključan u očuvanju zdravlja kostiju, za aktiviranje u organizmu dovoljno je:
- osunčati lice i ruke 15 min kad ima sunca
- ishrana sa masnom ribom
- konzerve tunjevine
- žumance
- plus suplementi
Za prevenciju osteoporoze potrebna je fizička aktivnost:
- vežbe snage (sa teretom)
- brzo hodanje
- trčanje
- plivanje
- vožnja biciklom
Kada se otkrije osteoporoza onda kreće lečenje koje može biti :
- medikamentozno – za bol, za zaustavljanje razgradnje kosti
- fizikalna terapija za jačanje mišića koji drže kičmeni stub
Kada osetite bol u krstima treba izbegavati svaku mogućnost povrede (npr. ne penjati se na visinu), izbegavati nagle pokrete trupa, paziti na biranje fizičke aktivnosti. Ako je konstantovan prelom, opcije lečenja idu od mirovanja uz analgetike, ponekad lekovi za relaksaciju mišića koji prate kičmu i propisivanje određenih ortoza – midera za kičmu. Važna je i fizikalna terapija. U zavisnosti gde je nastao prelom lekar određuje stabilizacioni mider koji ima veoma važnu ulogu u zarastanju preloma. Kod pacijenata sa osteoporozom je nošenje midera sastavni deo života pa je važno da kvalitet isprati takvu ulogu.