Ulcus cruris venosum je latinski naziv za vensku otvorenu ranu na potkolenici. Nastaje u terminalnoj fazi venske insuficijencije (venske slabosti).
U našoj zemlji veliki broj ljudi ima tegobe zbog hronične venske bolesti, a mnogi od njih imaju otvarane rane na potkolenicama. Otvorene rane na nogama mogu biti venskog porekla, arterijskog porekla, mešovito arterijsko–venskog porekla, neuropatskog porekla u sklopu raznih oboljenja i povreda. Pošto venske rane potkolenice čine 70 – 80% svih rana na nogama ovde će biti reči o njima.
Otvorene rane se kod venske bolesti javljaju na unutrašnjoj strani potkolenice obično u visini skočnog zgloba. Mogu biti pojedinačne, ili više njih, mogu biti spojene i zahvatiti čitavu unutrašnju stranu potkolenice što je ređa pojava.
Rane mogu biti u visini kože, mogu biti dublje sa zahvatanjem mišića i tetiva. Rane mogu biti inficirane bakterijama i gljivicama. Koža oko rane je obično zadebljala i crvena, može biti vlažna, ako je prisutna infekcija iz rane se cedi gnojni sadržaj koji je neprijatnog mirisa.
Kako nastaje venska otvorena rana?
Odgovor leži u tome da izmenjene vene ne mogu da ispune svoje zadatke. Vene imaju transportnu funkciju da iskorišćenu krv vrate nazad u srce uz pomoć mišićno venske pumpe.
Pošto su vene smeštene između mišića one pri kretanju bivaju pritisnute čime se potiskuje krv prema srcu. Da se krv ne bi vraćala ponovo dole tu su venski zalisci.
Zalisci funkcionišu kao ventili, otvaraju se samo u pravcu srca i tako održavaju pravilan protok krvi ka srcu. Oni zatvaraju protok krvi ka stopalu.
Kada imamo hroničnu bolest vena gde su one proširene, oslabljenih zidova, oštećenih zalistaka, trombozirane, vraćanje krvi prema srcu je poremećeno. Krv se duže zadržava u stopalima i potkolenicama. Vene bivaju prepunjene i dalje se oštećuju.
Zbog zastoja krvi pritisak u nogama bude visok i počinje da se skuplja tkivna tečnost u nogama što dovodi do otoka stopala i/ili potkolenice, oni postaju debeli, javlja se crvenilo i bol. Nakupljena tkivna tečnost vrši pritisak na krvne sudove, tkivo i kožu. Kiseonik i hranljive materije ne dopiru do tkiva i kože u dovoljnoj količini i oni počinju da odumiru. Nastaje otvorena rana.
Prvi pokazatelji nastajanja venskog ulkusa potkolenice su:
- Male ranice nastale spontano ili zbog povrede kože koje ne zarastaju
- Tamna pigmentacija na potkolenici
- Vezivno tkivo postaje tvrđe
- Noge su otečene i zadebljale
Faktori rizika su:
- Nasledni faktori
- Proširene vene
- Tromboze dubokih vena
- Gojaznost
- Smanjena fizička aktivnost
- Mehaničke povrede
- Prelomi
- Edemi zbog drugih bolesti
- Dugo stajanje
- Prekomerno izlaganje toploti
Lečenje venskih rana
Lečenje venskih rana je dug i složen proces, pored lečenja same rane treba lečiti i osnovni uzrok, ukloniti faktore rizika.
Lečenje venske rane ima određene principe:
- Temeljno pranje i kupke imaju ključno mesto u lokalnoj terapiji rane. Za toaletu rane najčešće se koristi fiziološki rastvor i sa njim se čisti i ispira rana. U zavisnosti od stanja rane mogu da se koriste i antiseptici. Ne treba koristiti agresivna sredstva jer na taj način oštećujemo granulacije (mlado zdravo tkivo) od kojih rana zaceljuje.
- U lečenju rana se koristi princip vlažnog zarastanja rana a za to se koriste razni oblozi koji stvaraju vlažnu sredinu. Koji oblog će biti korišćen zavisi od stanja rane i u kojoj je fazi zaceljivanja.
- Važno je znati da u rani može da se razvije infekcija bakterijama i gljivicama. Kada rana počne da boli, kada se poveća, kada je koža okolo crvena,kada u rani ima sekreta i javi se neugodan miris rane tada treba uzeti bris rane na pregled i ciljano dati antibiotsku terapiju.
- Da bi došlo do zarastanja venskih rana važno je pokrenuti vensku crkulaciju i omogućiti protok krvi prema srcu. Potrebno je nositi kompresivne zavoje ili kompresivnu čarapu odnosno Mediven ulcer kit – set za tretman venskog ulcera nogu.
Za lečenje hronične venske rane kompresivni zavoji i čarape su dugo poznati, nešto novije u lečenju su kompresivne čarape pritiska 40 mmHg za lečenje otvorenih rana venskog porekla i stanja pred otvaranje venskih rana. Mediven ulcer kit deluje na principu pritiska koji je graduisan. Pritisak je strogo definisan i najjači je u predelu medijalnog maleolusa (unutrašnje strane gležnja) i postepeno opada idući prema gore i na taj način pomaže venama da vraćaju krv nazad u srce. Pritisak spolja pomaže da se prekomerno nakupljena tečnost vraća u vene a venski zalisci počinju bolje da obavljaju svoju funkciju.
Kako krv ponovo počne da teče bolje prema srcu tako opada unutrašnji pritisak u nogama. Kako opada pritisak tako kiseonik bolje stiže do tkiva i kože. Započinje izlečenje i zarastanje rane. Pritisak spolja poboljšava i efikasnost mišićno-venske pumpe.
Pre postavljana kompresije obraditi ranu, staviti sterilnu kompresu na ranu i fiksirati zavojem. Ne koristiti kompresivno sredstvo direktno na ranu ili iritiranu kožu.
Prim dr med Radmila Pavić